Синдром «емоційного вигорання» та як з ним боротися



Тема емоційного вигорання вчителів стосується особливо. Вони щодня стикаються з високою емоційною напругою. 

Вигорання – це реакція людини на хронічну втому. Особистість  починає негативно ставитись до роботи та предмету своєї професійної діяльності, у неї знижується самооцінка.

Професійне вигорання – це синдром емоційного, розумового і фізичного виснаження через тривале емоційне навантаження. Депресія, почуття втоми, небажання іти на роботу, відстороненість від робочого процесу, вбачання у власному та професійному житті безуспішних результатів – є негативними наслідками даного феномену.

Як боротися з вигоранням?

  • Дихальна гімнастика. Дихальні вправи, а саме глибоке дихання можна застосовувати будь-де і будь-коли, адже воно допомагає зняти емоційне та фізіологічне напруження у ситуації стресу.
  • Релаксація та зняття напруги. Сюди можна віднести масаж, прийняття ванни, заняття спортом, прогулянки, прослуховування музики, читання книг після важкого робочого дня.
  • Не забувати про «хочу». Емоційне вигорання з’являється, коли люди забувають про власні потреби. Так нам потрібно не тільки їсти, пити і працювати, а ще й робити  інші справи, які приносять  задоволення від життя.
  • Відпочинок. Якщо уявляти емоційну сферу людини у вигляді глечика, то вигорання – це коли її позитивні емоції зменшуються, їх лишається зовсім трішки на дні. А коли вона йде у відпустку, то цей глечик має наповнитися позитивними емоціями.

Але баланс можна тримати постійно. Ви щось віддаєте з цього глечика, але зразу його наповнюєте. Тиждень напружено відпрацювали – а на вихідні поїхали в ліс. І у вас знов є бажання творити.

  • Пошук і накопичення внутрішніх ресурсів. Так як однією з основних причин вигорання є виснаження ресурсів, тому важливо потурбуватися про себе і знайти ті справи або речі, що вас наповнюють, надають сил.
  • Фізичні навантаження. Вченими доведено, що найкращими засобами для зняття нервового напруження є фізичні навантаження – фізична культура та фізична праця. Тому поки у вас поганий настрій, ідіть на спортмайданчик, виконуйте фізичні вправи, грайте у футбол, волейбол, теніс. Добре знімає психологічне напруження робота на городі, в саду. Та особливо дієвим засобом зняття нервового напруження є аеробіка, яка поєднує ритми людини і рухів.
  • Ефективно розподіляти робочий час та навантаження: правило «8 годин» для того, щоб працювати без виснаження та зберігати свою життєву ефективність. Необхідно розподілити час доби за таким принципом: 8 годин – час для роботи, 8 годин – час для відпочинку та особистих справ та 8 годин – для сну.

Останнє опубліковане

16.05.2024
Захід" Вишиванка- перлина України".

У 1-Б класі(кл.кер. Хомин Н.Д.) відбувся виховний захід" Вишиванка- перлина України". Діти слухали легенду про виникнення вишивки, співали пісні, а також мали змогу побувати дизайнерами, створивши вишиту сорочку за власним задумом.

16.05.2024
Вишиванка-краса, що захищає ідентичність.

Учні 4-А класу (класовод Запісоцька Н.Б.)разом із Т.Г.Шевченком у вишиванці декламують поезію Т. Г. Шевченка

16.05.2024
Святковий виступ до Дня матері !

В четвер в актовій залі нашої школи відбувся святковий виступ до Дня матері, який підготували учні 5-Г класу(класний керівник Дилин Н.О.) Зі сцени звучали теплі, ніжні слова для ріднесеньких матусь, бабусь. Діти також співали пісні, присвячені матусям, бабусям, рідній неньці Україні.

16.05.2024
Свято вишиванки !

Учні 4- Б класу ( учитель Мілєвич О.В.) створювали свій унікальний вишиваний узір на сорочках,писали диктант про вишиванку. Одягаєм вишиванки! Нехай бачить світ та люди. Україна є і завжди буде! Ми нація ,яку ніхто не здолає і не поставить на коліна! Слава ЗСУ! Слава Україні!