Поради вчителям



Соціально-емоційне навчання передбачає використання різного роду технік, які допомагають відновлювати свій емоційний стан. Пропонуємо техніку «заземлення», яка являє собою комплекс вправ, які допомагають «заземлити» людину, очистити думки та заспокоїти емоції. 
 
???? Термін «заземлення» належить американському психотерапевту Лоуену (1972 р.), який запозичив його з фізики. Лоуен вважав, що заземлення «виконує для енергетичної системи організму ту саму функцію, що й для високовольтного електричного ланцюга. Заземлення забезпечує роботу запобіжного клапана для викиду надмірного збудження».
 
???? Тому, якщо ви відчуваєте тривогу чи перевтому на робочому місці, сильне роздратування чи пригнічення, ці вправи саме для вас. З дихальними вправами (вдих через ніс, видих через рот) ми уже знайомилися. Звернемо увагу на фізичні техніки.
 
 
❤️ «Хвилинна практика на заземлення»
 
???? Мета вправи: відновлення психо-емоційного стану людини, концентрація на внутрішніх відчуттях, повернення в «зону все гаразд».
 
???? Суть вправи: оберіть зручне положення тіла, знайдіть предмет, біля якого ви почуваєтеся максимально заземленими. Зверніть увагу на відчуттях у тілі. Які вони – нейтральні чи позитивні? Сконцентруйтеся на цьому відчутті у своєму тілі. Спробуйте зробити це упродовж  1 хвилини.
 
❤️ Практика «Напруження – розслаблення», або м’язова релаксація»
 
???? Цю техніку винайшов американський лікар, психіатр Е. Джекобсон, який довів, щоб досягти глибокої релаксації організму, потрібно одночасно сильно напружувати і розслабляти м’язи тіла.
 
???? Суть вправи: спробуйте напружити м’язи всього тіла, потім розслабити їх. Стисніть кулаки і відпустіть. Зосередьте увагу на відчуттях, які виникають у тілі від голови і до кінчиків пальців. Рекомендовано сильно напружувати кожен м’яз протягом 5–10 секунд, а потім розслаблювати їх протягом 15–20 секунд, прислухаючись до відчуттів у тілі. Вправу також можна робити, лежачи на спині.
 
❤️ Практика «Відчуй на дотик»
 
???? Торкніться поверхні якогось предмету (наприклад, столу). Відчуйте долонею, яка ця поверхня (гладенька, шершава, холодна, тепла, слизька, суха, мокра). Сконцентруйте увагу на відчуттях у тілі. Які вони? Спробуйте зануритися в ці відчуття, відмежовуючись від зовнішнього світу.
 
❤️ Практика «Більше рухайся»
 
???? Рух – це життя. Таку фразу ми неодноразово чули протягом свого життя. Але рух – це і спосіб відновлення свого емоційного стану. Це чудовий спосіб привести розум у гармонію із своїми почуттями. Робіть рухові активності протягом робочого дня. Це можуть бути стрибки, біг, розтяжки, вправи на східцях, фізичні вправи. При цьому звертайте увагу на відчуття, які виникають у м’язах. 
 
???? Детальніше про практики заземлення можна знайти за покликанням: https://nus.org.ua/articles/praktyka-zazemlennya-yak-shvydko-stabilizuvatysya/