Сторінки фахівців



Не виховуйте слухняність через страх, виховуйте дитину з любов’ю

Щоб виростити щасливих і чесних дітей, виховання повинне базуватися на повазі, а не на обмеженнях. Наші сини і дочки повинні дотримуватися правил, зважаючи на їхню справедливість і доцільність, а не через боязнь покарання.

Всупереч популярній у нас думці, суворе виховання не є гарантією успіху. Слухняність, зумовлена криками та жорсткими правилами, виливається у страх та невпевненість.

Цікаво, що навіть у нашій мові слова “слухняна та покірна дитина” асоціюються з чимось хорошим, а більшість сімей надіється і очікує, що їхні чада будуть саме такими.

Проте часом у чемному синові чи дочці криється низька самооцінка та нещастя. Стільки стін зведено навкруги такої дитини, що вони сприймають життя не інакше, як в’язницю.

Крім того, вони стають нездатні проявляти ініціативу, оскільки очікують, що їм постійно хтось казатиме, що робити чи не робити.

Щаслива дитина завжди щось досліджує, грається, сміється та спілкується. А страх та строгість обламують крила росту та самооцінки.

Тож коли ви вибираєте стиль виховання для своїх дітей, націлюйтеся на такий, що дозволить зростати їм цілісними та самодостатніми особистостями. Такий, що дасть їм змогу жити в цьому світі у повазі, бути щасливими самими і дарувати щастя іншим.

Хочемо поділитися з вами деякими простими принципами і порадами.

Обмеження у вихованні

Усі хочуть мати дітей, які слухають, роблять те, що ми від них очікуємо, і відповідають встановленим стандартам.

Можливо, вас зацікавить: 5 помилок, які батьки роблять у вихованні дітей

Звісно, це природне прагнення, але не можна забувати, що така поведінка повинна бути гармонійною для дитини та оточення.

Дотримання правил має іти через їхнє розуміння.

  • Ваше чадо має усвідомлювати, що ви від нього очікуєте і чому ви впроваджуєте ті чи інші правила.
  • Я роблю те, про що просить мама, тому що вона знає, що для мене найкраще. Кожного вечора я прибираю іграшки у своїй кімнаті, щоб вона була охайною. Я не перебиваю і слухаю інших, проявляючи цим до них повагу.

Діти не повинні підкорятися правилам через боязнь покарання. Біхевіоризм (поведінкова психологія) не завжди спрацьовує у таких ситуаціях.

Якщо маля звикло до крику чи докорів за будь-яку зроблену помилку чи негідну поведінку, тоді у них розвинеться страх і злість до батьків.

Розгляньмо це детальніше.

Виховані у страху діти ростуть нещасливими

Раннє дитинство – період з одного місяця і до семи років. Усе, що відбувається у цей час, дуже важливе для майбутнього розвитку.

Ще одна цікава стаття: Цілюща сила обіймів

  • Всі батьки хочуть, щоб їхні нащадки слухняно виконували їхні прохання.
  • Це допомагає дитині бути залученою в сім’ї, а також створює для неї безпечне середовище.

Проте юне покоління завжди прагне вийти за окреслені рамки, щоб проявити себе… втім, так само, як і всі ми.

  • Якщо відповіддю на кожен крок за встановлені обмеження є покарання, крик чи докори, тоді в дитини є 2 можливі реакції.
  • Це або підсилить її злість, і тоді вона ще дужче намагатиметься вас спровокувати, або ж вона замкнеться у собі.
  • У ранньому дитинстві це просто недопустимо, щоб маля щоденно відчувало страх.
  • Боязнь руйнує самооцінку і викликає надмірнийстрес для молодого мозку, який ще в процесі дозрівання.
  • Виховання, що базується на покаранні, змушує дитину орієнтуватися у всьому на зовнішнє визнання. Завдяки вашим зусиллям виростає невпевнена і нерішуча людина.

Усі, хто завдяки своїй сім’ї пізнає світ через призму страху, ростуть нещасними.

“Якщо люди, які мене найбільше люблять, змушують мене боятися, тоді я постійно мушу захищати себе у зовнішньому світі”.

Навчайте з любов’ю та повагою

  • Виховувати з повагою означає постійно розказувати дитині, чого ви від неї очікуєте. Разом із тим слід заохочувати її бути собою, досліджувати світ і показувати, що поруч з вами вона у безпеці.
  • Навчання з любов’ю відкидає потребу кричати, усе можна пояснити спокійним, нормальним тоном.
  • Якщо ж ви хочете з любов’ю прищепити слухняність, тоді дитину потрібно слухати і чути. Звертайте увагу на її думки, і вже виходячи з цього, робіть свої пропозиції, давайте пояснення та поради.
  • Не намагайтеся виростити ідеальних дітей. Ви ж хочете мати щасливих синів і дочок, які знають правиласім’ї і суспільства, у якому ми живемо.
  • Дитині потрібно давати право голосу. Якщо ви зосередитеся на покаранні та докорах, лише вказуючи на помилки, тоді ви виростите людину, яка не в змозі за себе постояти.
  • Замість проявів зайвої суворості за погану поведінку, намагайтесяпояснити, що було не так і як було б правильніше вчинити.
  • Пам’ятайте, що багато вимог не принесуть добра. Ви ж не хочете виростити покірну і замкнуту дитину.

Звертайте увагу на таланти свого чада. Так в потрібний час, коли їм слід буде відновити себе, свою впевненість чи відчуття щастя, вони знатимуть, що їм може допомогти.

Вчіться “єднатися” зі своїми малюками, а не карати їх. Якщо ви розумітимете їхні потреби, то зможете краще допомагати їм розвиватися та рости.

 


Останнє опубліковане

02.09.2024
Обереги для воїнів

У перший день нового навчального року ми дякуємо захисникам за наш спокій і виготовили їм обереги - сердечка. Інклюзивна група середнього дошкільного віку № 3. Вихователь: Оксана Креховець. Асистент вихователя: Галина Якимів.

01.09.2024
Алгоритм дій під час повітряної тривоги

У сучасних реаліях України безпека дітей у закладах дошкільної освіти має особливе значення. У разі оголошення повітряної тривоги МОН нагадує алгоритм дій для працівників дошкілля, який подано в добірці слайдів. Кожен із них містить інструкцію щодо конкретного етапу — від оголошення сигналу тривоги до повернення з укриття.

01.05.2024
Інформація щодо протидії торгівлі людьми

Торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином. Торгівля людьми є особливо тяжким злочином, і відповідно до статті 149 Кримінального кодексу України «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини» передбачає покарання осіб, які займаються торгівлею людьми, позбавленням волі на строк від 3 до 15 років. Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», особи, які постраждали від торгівлі людьми, мають право на безоплатне одержання: інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа; медичної, психологічної, правової та іншої допомоги незалежно від місця проживання; тимчасового розміщення у закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Особа, яка постраждала від торгівлі людьми на території України та громадяни України, які постраждали від торгівлі людьми на території іншої держави мають однакові права. Надання допомоги особі, яка постраждала від торгівлі людьми, не залежить від: звернення такої особи до правоохоронних органів та її участі у кримінальному процесі; наявності у такої особи документа, що посвідчує особу. Для отримання допомоги, особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має звернутися до місцевої державної адміністрації за місцем перебування та подати заяву про встановлення відповідного статусу. За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

09.04.2024
Міжнародний день спорту та Всесвітній день здоров’я

Сьогодні у нашому садочку ми відзначили Міжнародний день спорту та Всесвітній день здоров’я особливим заходом - флешмобом "White card”! Ми долучилися до національного проєкту "Цікава фізкультура 2.0 - перезавантаження" ????????. #WhiteCard #Спорт_заради_розвитку #sport_for_development #BeyondSport_peace_sport