Протидія торгівлі людьми



Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки та діти як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації.

Нині щороку жертвами цього злочину стають близько 2 млн осіб, причому третина з них — діти. За оцінками Міжнародної організації з міграції, понад 230 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року.

На сьогодні Україна є однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. І якщо на початку 2000 років переважала торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації, то зараз лідирує трудова експлуатація. Так само змінилося і співвідношення жертв торгівлі людьми за статтю – якщо раніше майже 85% потерпілих були жінки, то зараз понад 60% складають чоловіки. Люди з України опинились в ситуації сучасного рабства у понад 50 країнах.

Офіційна статистика не дає чіткого уявлення про масштаби цього явища    і точну кількість жертв, оскільки торгівля людьми є злочином, який досить складно слідкувати тому, що злочинці використовують безліч форм і методів; крім того, більшість постраждалих не звертається по допомогу через страх покарання, осуд або просто не мають можливості це зробити. Тому до офіційних зведень потрапляє лине один з сотень таких випадків.

Не варто вважати, що жертвами сучасних работорговців стають люди        з низьким освітнім рівнем. Як свідчить статистика, потрапити в рабство може будь-хто, зокрема, серед постраждалих чимало людей з технічною та, навіть, вищою освітою. Теж саме стосується і віку: серед зареєстрованих постраждалих наймолодшій було лише три роки, а найстаршій – вісімдесят три.

Варто нагадати, Україна ратифікувала у вересні 2010 року Конвенцію Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми. У вересні 2011 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про протидію торгівлі людьми». У цьому ж році український парламент ратифікував ще один документ – Конвенцію Ради Європи.

Торгівля людьми — це протизаконна торгівля людськими істотами в  цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці: це сучасна форма рабства.

Як не стати жертвою торгівлі людьми?

  1. Їдучи за кордон, не віддавайте нікому свій закордонний та українські паспорти. Ваші документи повинні бути тільки у Вас.
  2. Зробіть кілька копій закордонного та українського паспортів, візьміть з собою в поїздку та залишіть копії паспортів вдома. Копії документів пришвидшать Ваше повернення додому у разі втрати документів.
  3. В разі небезпеки телефонуйте в посольство України, навіть якщо Ви перебуваєте в країні незаконно. Краще бути депортованим до України, ніж втратити життя чи здоров’я.

Якщо ви стали жертвою торгівлі людьми звертайтесь за телефонами:

Національна «Гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми:

0-800-505-501 (дзвінки безплатно зі стаціонарних телефонів в Україні)

527 – безплатно з номерів Київстар, Vodafone UA, Life.