ВЕЙПІНГ - ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ



З початком війни в Україні започаткувався новий тренд, який дуже різко набрав оборотів і накрив собою навіть тих, хто раніше не палив. Можливо до війни електронні сигарети і були популярними, але саме останнім часом це стало якимось всеохопним мейнстримом. Та чи безпечніші такі девайси за тютюнові аналоги? Першочергова мета електронних сигарет – допомога тим, хто хоче зав’язати з палінням цигарок. Але сталося не так як гадалося, і на них підсіли навіть ті, хто раніше ніколи не палив. Виною всьому – найширше розмаїття смаків та ароматів.

Але чи все так з ними просто? Розбираймось!

22 січня трьох київських школярів привезли у клініку Охматдит із симптомами отруєння невідомою речовиною. В школі кажуть, що ці діти курили електронні сигарети, які замовили в інтернеті. Поки лікарі з'ясовують, як допомогти школярам, радимо прочитати статтю про те, що відбувається з тілом, коли ви або ваші друзі курять електронні сигарети. Журналісти американського видання HuffingtonPost записали думки медиків про те, що відбувається з мозком, серцем, легенями, зубами і яснасми під час куріння електронних сигарет — вейпінгу. Анжела Роджерс, пульмонологиня з клініки у Стенфорді, зізнається: "Дослідження впливу вейпінгу на організм перебувають на початковій стадії." Але дещо вчені вже можуть сказати напевно. До вейпінгу — швидке звикання. 

Вейпінг — це насправді не одноразова угода. Тому що людський організм надзвичайно швидко звикає до нікотину — це третя за популярністю наркотична речовина після героїну та кокаїну, на думку медичних експертів. Нікотин в електронній сигареті викликає залежність ще швидше, ніж через звичайну сигарету. “Це тому, що нові продукти для вейпінгу розроблені для того, щоб легко доставляти більше нікотину до мозку, швидше, з меншою різкістю", - сказала Бонні Хальперн-Фельшер, лікарка-педіатриня університету Стенфорда. Особливо це стосується молодих людей, чий мозок все ще розвивається і залишається дуже вразливим до впливу нікотину. "Зважаючи на те, що розвиток мозку триває до 25 років, молодь значно частіше звикає до нікотину, ніж дорослі", - сказала Хальперн-Фельшер.

Можливий «синдром відміни», як у наркозалежних

Курці електронних сигарет, що вирішують відмовитися від цієї звички, можуть відчувати «синдром відміни», як наркозалежні. З’являється пітливість, нудота, головні болі, дратівливість та безсоння. І все це відновлює сильний потяг до вейпингу. "Якщо ви палите, ви швидко отримуєте наркотичний ефект, але потім через короткий час ефект зникає. Тоді у вас може виникнути тяга знову отримати ефект від наркотиків або треба буде вирішити приймати препарат для запобігання симптомів відміни", - пояснив Стівен Бальдассарі, пульмонолог з Єльського університету, який спеціалізується на лікуванні людей, залежних від тютюну та нікотинових виробів.

Ваші легені стають такими, ніби їх побили

Як свідчать перші дані досліджень, вплив вейпінгу на легені пов'язаний з добавками в електронні сигарети. "У випарах від електронної сигарети може бути гербіцид, який використовується для знищення бур'янів. Ця речовина може спричинити гостру травму легенів, хронічну обструктивну хворобу легень, а також рак та астму. Заповнювачі електронної рідини у вигляді випарів є токсичними для легеневих клітин", - сказала очільниця дитячої пульмонології лікарні УNYU у Лонг-Айленді, Нью-Йорк. Існує також ароматизатор під назвою діацетил, який має масляний присмак. Ця хімічна речовина, може спричинити появу незворотних рубців легенів.

Від вейпінгу може пекти очі

"В процесі куріння електронних сигарет у повітря викидаються небезпечні хімічні речовини — формальдегід, акролеїн та ацетальдегід. Ці речовини можуть дратувати очі. Куріння може викликати пекуче відчуття, яке в кінцевому підсумку може призвести до того, що ваші очі стануть сухими й немов налитими кров’ю". Ще гірше для людей, які носять контактні лінзи. За даними Американської асоціації оптиків, підвищення артеріального тиску, яке провокується вейпінгом, також може пошкодити кровоносні судини в сітківці та викликати стан, відомий як гіпертонічна ретинопатія.

Часте серцебиття і підвищення кров’яного тиску

Після декількох затяжок кров'яний тиск і серцебиття підвищаться. Тому тривале вживання вейпу може призвести до вищого ризику інфаркту, інсульту, стенокардії та серцевих захворювань. Такі ж наслідки викликає і куріння звичайних сигарет, але пристрої для вейпінгу швидше, ніж звичайні сигарети, перекачують нікотин через ваше тіло, тому серцевий ритм збільшується швидше, ніж при традиційному курінні. Подразнення можуть з’явитися на ваших зубах і яснах Попередні дослідження виявили, що аерозольний компонент в електронних сигаретах сприяє росту бактерій на поверхнях зубів. Іншими словами, вейпінг може призводити до появи дірок у зубах. Інше дослідження виявило, що вейпінг пов'язаний із запаленням ясен. Своєю чергою, запалення ясен призводить до пародонтозу, ясна починають кровити та відшаровуватися.

Страшно? Отож!

Більшість експертів у галузі охорони здоров’я в США рекомендують повністю відмовитися від електронних сигарет, принаймні, поки що. "Наша порада – цілком відмовитися від вейпінгу", - говорить пульмонологиня Анжела Роджерз із клінки у Стенфрорді. Так само й українські лікарі нікому не порадять курити електронні сигарети. Якщо ви ще не почали, не варто так ризиковано експериментувати із власним здоров’ям. Але якщо ви спробували та тепер не можете зупинитися самостійно, зверніться до лікаря.

Приєднані файли

Останнє опубліковане

08.04.2024
До уваги батьків майбутніх першокласників

Про прийняття учнів до перших класів