«ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ФОРМУЄТЬСЯ В СІМ'Ї»



Проблема здоров'я дітей сьогодні стоїть настільки гостро, що ми маємо право поставити питання: «Що для нас важнее- їх фізичний стан або навчання (то навчання, яке ми маємо зараз)»

Ще А. Шопенгауер говорив: «Здоров'я до того переважує всі інші блага, що здоровий жебрак щасливіший за хворого короля».

А що відбувається в нашій школі сьогодні? з мільйона відносно здорових дітей, що приходять в перший раз в перший клас, вже через дев'ять місяців у кожного четвертого з них (це 250 тисяч) лікарі фіксують відхилення в роботі серцево-судинної системи. За останні 10 років число розумово відсталих дітей збільшилася в 20 разів.

Вчителі можуть активно формувати здоровий спосіб життя безпосередньо на уроках математики та української мови, на уроках образотворчого мистецтва та музики, трудового навчання, а не тільки на уроках фізичної культури, природознавства і ОБЖ. Стежимо за поставою, проводимо фізкультхвилинки, даємо інформації про здоров'я. Але цього всього дуже мало. Ми хочемо сказати, що здоровий спосіб життя формується в сім'ї. кожен батько хоче бачити своїх дітей здоровими і щасливими, але далеко не всі замислюються про те, як зробити, щоб їхні діти жили в злагоді з собою, з навколишнім світом, з людьми. А тим часом секрет цієї гармонії простий-здоровий спосіб життя. Він включає в себе і підтримка фізичного здоров'я, і ​​відсутність шкідливих звичок, і правильне харчування, і альтруїстичне ставлення до людей, і радісне відчуття свого існування в цьому світі, і прагнення надати допомогу тим, хто її потребує.

Як правило, результатом здорового способу життя є фізичне і моральне здоров'я. Вони тісно пов'язані між собою. не випадково в народі кажуть: «У здоровому теле- здоровий дух»

Психологи і педагоги давно встановили, що найсприятливішим віком для формування корисних звичок є дошкільний і молодший шкільний. У цей період дитина значну частину проводить вдома, в сім'ї, серед своїх рідних, чий спосіб життя, стереотипи поведінки стають найсильнішими факторами формування їх уявлень про життя. Ось чому саме в родині закладаються основи різноманітних відносин до себе і свого здоров'я, до здоров'я близьких, до людей, до праці, до природи. «Діти - дзеркало душі» - кажуть в народі. Дитині потрібна допомога дорослих, щоб сформувати навички, необхідні для організації свого життя в майбутньому. Здоровий образ життя-це радість для великих і маленьких в будинку, але для його створення необхідно дотримання кількох умов.

Одне з важних- створення сприятливого морального клімату в родині, що проявляється в доброзичливості, готовності пробачити і зрозуміти, прагненні прийти на допомогу, зробити приємне один одному, в турботі про здоров'я членів сім'ї. Звичайно, це зовсім виключено в тих сім'ях, де часті скандали, хтось із батьків зловживає спиртними напоями, де панує культ насильства і грубості.

Друге умова тісний, щира дружба дітей і батьків, їх прагнення постійно бути разом, спілкуватися, радитися. Спілкування- велика сила, яка допомагає батькам зрозуміти хід думок дитини і за першими ознаками визначити схильність до негативних вчинків, щоб вчасно запобігти їх.

Третя умова - підвищена увага до стану здоров'я всіх членів сім'ї. Зараз не бракує в спецлітературі, що допомагає людям зберегти здоров'я, де розписані спецкомплекси і даються рекомендації. Однак не слід забувати про користь простих правил, дотримання яких допомагає зберігати здоров'я. Це ранкова зарядка разом зі старшими членами сім'ї, пробіжка навколо будинку, спільні прогулянки, провітрювання приміщень і дотримання правил особистої гігієни.