Тютюнопаління та вживання е-сигарет- шкідливий вплив на здоров'я людини



Тютюнопаління  – шкідлива звичка, яка полягає у вдиханні диму тліючого тютюну, – це одна з форм токсикоманії. Вона чинить негативний вплив на здоров’я курців і оточуючих осіб. Нікотин, що міститься в тютюновому димі, практично миттєво потрапляє в кровотік через альвеоли легень. Крім нікотину, в тютюновому димі міститься велика кількість продуктів згоряння тютюнового листя і речовин, які використовуються при технологічній обробці. 

Нікотин є наркотиком – саме він викликає пристрасть до тютюну і є однією з найнебезпечніших рослинних отрут.

В організмі людини немає жодного органу або системи, на які б шкідливо не впливав тютюновий дим і його складові частини.

Центральна нервова система курця знаходиться в стані постійної напруги через збудливий вплив нікотину. Але при цьому до неї прибуває менше крові (через спазм мозкових судин), а також вміст у ній кисню, необхідного для підтримки активної діяльності мозку, знижений. Але навіть кисень, який надходить до мозку, гірше використовується мозковими клітинами, тому у курця знижена розумова працездатність, послаблюється пам’ять, страждають вольові якості. Крім того, він відчуває підвищену дратівливість, у нього порушено засинання і часто відзначаються головні болі.

Потрапляючи в дихальні шляхи, тютюновий дим згубно діє на всю дихальну систему. Шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, викликають подразнення слизових оболонок порожнини рота, носа, гортані, трахеї і бронхів. В результаті розвивається хронічне запалення дихальних шляхів, частіше виникають застудні захворювання, ангіни та інші порушення стану мигдаликів. Після куріння на 20 хвилин загальмовується функція дрібних війок слизової оболонки дихальних шляхів, які своїм швидким мерехтінням виганяють шкідливі речовини, які потрапили сюди і осіли на слизовій. Тривале куріння призводить до подразнення голосових зв’язок і звуження голосової щілини, через що змінюється тембр і забарвлення вимовлених звуків, голос втрачає чистоту і звучність, стає хриплим. 

Разом з розвитком технологій на тютюновому ринку з’являються нові продукти — електронні сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи), які виробники просувають як продукти «зниженого ризику». На фоні скорочення поширеності куріння звичайних сигарет ці вироби набувають усе більшої популярності, зокрема, серед найвразливішої аудиторії — підлітків та молоді. Таким чином куріння знову стає нормою, що становить неабиякі загрози для громадського здоров’я та благополуччя українців у цілому. Якими є реальні ризики для здоров’я від вживання електронних пристроїв для куріння? «Це модно, незвично, круто – парити вейп», –вважають підлітки. Їх манить та захоплює приємний аромат, замість сигаретного диму. Підлітки дуже швидко потрапляють під вплив оточення, хоча у них немає природної потреби в курінні.

РИЗИКИ ВЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ СИГАРЕТ Тютюнові компанії, які займаються виробництвом електронних пристроїв для куріння, позиціонують їх як продукти «зниженого ризику», мовляв, у рідинах та стіках значно менше шкідливих домішок, ніж у звичайних сигаретах. Проте чи дійсно електронні ґаджети для куріння становлять меншу загрозу? Як демонструє звіт ВООЗ 2020 р., використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності. У той час аерозоль е-сигарет — неважливо, з нікотином чи без нього — може викликати збій у роботі деяких клітин людського організму. Причина криється у складі рідин е-сигарет: більшість з них містять токсичні речовини. Постійне вживання сприяє розвитку серцево-судинних, онкологічних захворювань, а також виникають проблеми із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою.

Курити електронні сигарети шкідливо! Навіть, якщо вони не містять нікотин! Доведено, що куріння електронних сигарет підвищує ризики хронічних обструктивних захворювань легень, раку легень та серцево-судинних захворювань оскільки до їх складу входять хімічні речовини, такі, як важкі метали та канцерогени, гліцерин і пропіленгліколь. Окрім того, регулярне використання ароматизованих рідин, особливо солодких, також може створювати серйозні ризики для здоров’я. Адже багато з цих рідин є подразниками, що призводять до запалення дихальних шляхів, можуть сприяти розвитку пухлин, роблять організм сприятливим до вірусних захворювань.

Як допомогти підлітку кинути курити?
Тютюнова залежність — це вибір, нав'язаний зовнішніми чинниками. Тому відповідальність за такий вибір лежить не лише на тому, хто його робить, а й на державі та частково на оточенні курця. Якщо підліток почав курити, йому потрібна не догана, а допомога. Якщо ви є одним з батьків неповнолітнього курця, його старшим родичем, опікуном, вчителем або знайомим, поради для вас будуть такими:

Не демонструйте агресію стосовно підлітка і його шкідливої залежності, інакше він одразу закриється і матиме спокусу чинити вам наперекір і продовжувати курити.
Розкажіть йому про шкоду куріння, яка стосується як звичайних, так і електронних сигарет та ТВЕНів. Говоріть не лише про рак чи хронічні захворювання, а й про те, що можна побачити і відчути — жовтуватий наліт на зубах, неприємний запах з роту.
Поділіться власним досвідом. Розкажіть, чи пробували курити самі, чи вдалося вам від цього відмовитися і як це було.
Розкажіть підлітку про ресурси, які можуть стати помічними в процесі боротьби зі звичкою. Серед них сайт "Я кидаю курити", де зібрана корисна інформація про відмову від куріння та історії тих, кому це вже вдалося.
Запропонуйте разом знайти альтернативу цій залежності. Це може бути нове захоплення, мандрівка абощо.
Запропонуйте підлітку за потреби проконсультуватися з лікарем, аби побачити, чи вплинуло куріння на стан його організму. Окрім цього, сімейні лікарі консультують з питань залежностей і дають вказівки, як їх краще позбуватися.
Не намагайтесь обмежити особистий простір підлітка, шукаючи сигарети у його особистих речах чи забороняючи щось.
Спробуйте зробити відверті розмови про здоров'я і тілесність вашою корисною звичкою, взявши яку за правило ви, можливо, мінімізуєте ймовірність набуття підлітком звичок шкідливих.